Prijateljstvo na poslu: Da ili Ne?

15.04.2024. | vreme čitanja: 6 min.

Trećinu našeg života provodimo na poslu, stoga je većini važno u kakvoj zajednici provode svoje svakodnevnice. Prijateljstva na poslu povećaju produktivnost, a pored toga i razbiju monotoniju radnih dana. Međutim, nije loše pridržavati se nekih pravila za naše dobro i zarad dobrih međuljudskih odnosa.

Poštujmo granice! 

Možda je najvažniji korak postavljanje i održavanje granica. Bez obzira da li ste novi ili da ste već dugo u timu, važno je da vodite računa o svojim odnosima sa kolegama. Stvaranje i održavanje dobrih odnosa na radnom mestu je od izuzetne važnosti, ali isto tako je važno biti svestan da efikasne radne odnose ne treba mešati sa prijateljstvom. To može odvratiti pažnju sa posla i smanjiti koncentraciju, stoga je razumno postaviti određene granice. 

O čemu razgovarati? 

Razdvajanje poslovnog i privatnog života nije uvek izvodljivo, a zapravo nije ni nužno. Obično je lakše koncentrisati se na posao kada svoja svakodnevna iskustva delite sa drugima. Ukoliko kolega detaljno iznosi privatne probleme ili informacije, važno je jasno staviti do znanja da možda niste pravi partner za rešavanje problema, iz razloga što se ne poznajete dovoljno dobro. To pomaže da se kasnije izbegnu nesporazumi i konflikti.  

Uticaj hijerarhije 

Uopšteno, može se reći da lideri, menadžeri teže da izgrade poslovne odnose, ne prijateljstva, pa je važno njihov pristup tretirati sa poštovanjem. Kratki, slobodni razgovori ponekad mogu poboljšati radne odnose, ali nikada ne delite više informacije nego što situacija zahteva. Sledeći praktičan savet uvek važi: ne ogovarajte svog šefa sa svojim kolegama, čak i ako osećate da je odnos prijateljski!

Osim toga, stvaranje prijateljskog okruženja na poslu ima brojne pozitivne efekte. Zajednički uspesi, projekti zasnovani na saradnji i postizanje zajedničkih ciljeva jačaju poverenje među članovima tima.

Takođe, smanjuju stres na poslu. U inspirativnom i podržavajućem okruženju, zaposleni se lakše nose sa stresnom situacijom i lakše pronađu rešenja za probleme koji se javljaju. Smanjenje stresa ima pozitivan efekat na fizičko i mentalno zdravlje pojedinca, a pored toga povećava produktivnost i učinak.

Dugoročno, pozitivno utiču na konkurentnost i uspešnost kompanije. Zaposleni koji su motivisaniji, efikasniji i bolje sarađuju jedni sa drugima, stvaraju veću dodatnu vrednost za kompaniju. Pored toga, pozitivna atmosfera na poslu smanjuje fluktuaciju, jer su radnici zadovoljniji i manje skloni traženju drugog posla. Na ovaj način kompanija zadržava svoju talentovanu radnu snagu, koja dugoročno pomaže rastu i konkurentnosti na tržištu.